Zakłady sportowe - co to jest?

Find Bookmaker Top Buchmacher

Zakłady sportowe - co to jest?

Mówiąc najprościej – zakłady sportowe to przewidywanie wyników wydarzeń sportowych. Celem jest powiększenie wniesionej na dany zakład stawki, postawionej u bukmachera – inaczej organizacji przyjmującej zakłady. Pojęcie „bukmacher” ukuto na podstawie charakterystycznej czynności, jaką wykonywano w dawnych czasach – w jednej księdze prowadzony był rejestr wszystkich zakładów, zapisywanych przez jedną, uprawnioną do tego osobę.

Najpopularniejszą obecnie formą zakładów są zakłady o stałych kursach („fixed-odds betting”). Stałe kursy pozwalają obstawiającemu na łatwe wyliczenie, ile zyska w przypadku wygranej. Wśród tej formy zakładów zaś, prym wiodą zakłady tzw. „1x2”, czyli zwycięstwo gospodarza, remis (opcjonalnie), zwycięstwo gości. Poza zakładami o stałych kursach, coraz większą popularność zdobywają zakłady sportowe o płynnych stawkach. Wymagana w nich jest precyzja przewidywań. W przypadku jednak takich zakładów, przez bukmacherów stosowana jest formuła, w której drużynie teoretycznie słabszej (na potrzeby zakładu) dopisuje się przewagę goli lub punktów tak, by szanse obydwu zespołów były jak najbardziej zbliżone opcji 50-50. Na tym właśnie polega trudność tych zakładów, jednak owo ryzyko wiąże się przede wszystkim z większymi wygranymi.

 

Inną formą zakładów sportowych jest totalizator sportowy („parimutuel” lub „tote”). W przypadku tych zakładów bukmacher przyjmuje zakłady, a po zakończeniu rozgrywki przelicza ilość pieniędzy przypadających zwycięzcy lub zwycięzcom, nie pobierając przy tym prowizji ani żadnych opłat od graczy. Ten typ zakładów spotyka się najczęściej na wyścigach chartów lub konnych.